Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 11061588



*

nr 1106 1588


Carl-Harry Stålhane

(1920-1990), Sverige


Keramik, 4 delar, Rörstrand, bland annat: Gunnar Nylund (1904-1997), Carl-Harry Stålhane (1920-1990), höjd: 5-16 cm


Kondition: en vas lagad

Carl-Harry Stålhane, född 1920 i Mariestad, död 1990, svensk keramiker, formgivare, skulptör och målare.

Utrop:

1.500 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 maj 2017
kl 20:54:31


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/4 03:17:24 1      700 kr
30/4 07:38:54 2      700 kr
30/4 07:38:55 1      700 kr (Budbetjänt)
30/4 07:39:41 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Carl-Harry Stålhane

Carl-Harry Stålhane, född 1920 i Mariestad, död 1990, svensk keramiker, formgivare, skulptör och målare.

Läs mer om Carl-Harry StÃ¥lhane
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl-harry stålhane keramik rörstrand skandinavien svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
  • 8161 Bordslampfot
    Upsala-Ekeby, glaserad keramik. Diameter: 20 cm, h..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:53
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8079 Lockurna
    Gustavsberg. Höjd: 26 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:07
  • 8089 Oljelampor
    4 st, sten, keramik. Längd: 10-15 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:25
  • 8246 SkÃ¥l
    på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58




Ladda ner broschyr